5 Parti Kurtuluş İttifakını Kurdu.

 


ATA Parti, Doğru Parti, Yurt Partisi, Adalet Partisi ve Milliyetçi Türkiye Partisi bir araya gelerek ‘Kurtuluş İttifakı’ isimli ittifakı kurdu.

Namık Kemal Zeybek’in genel başkanlığını yürüttüğü ATA Parti, Rifat Serdaroğlu’nun genel başkanı olduğu Doğru Parti, Sadettin Tantan’ın genel başkanlığını yaptığı Yurt Partisi, Vecdet Öz’ün genel başkanı olduğu Adalet Partisi ile Ahmet Yılmaz’ın genel başkanlığını yürüttüğü Milliyetçi Türkiye Partisi “Kurtuluş İttifakı”nı kurma kararı aldı.

Partiler arasında Adalet Partisi seçimlere katılma yetkisine sahipken diğer partilerin teşkilatlanma süreci devam ediyor.

İttifakın sözcülüğüne Milliyetçi Türkiye Partisi Genel Başkanı Ahmet Yılmaz seçildi.

Beş siyasi parti liderinin yayımladığı ortak bildiride şunlar kaydedildi:

“Milletimizin ve devletimizin, içine düştüğü, düşürüldüğü sorunlardan kurtulabilmesi için mutlu ve huzurlu bir Türkiye için aşağıda isim ve imzaları bulunan bizler kurumsal kimliklerimiz devam etmek üzere, ana meselelerde ‘Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır’ ana ilkesiyle Kurtuluş İttifakı adı altında birlikte hareket etmeye karar vermiş bulunuyoruz. Türk ve Atatürk ile sorunu olmayan, Cumhuriyet değerlerine bağlı bütün kişi ve kurumları adalet ve demokrasi mücadelemizde yer almaya davet ediyoruz.

Milletimizin, Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunları ile gasp edilen egemenlik haklarının milletimize iade edilmesi suretiyle, parlamenter demokratik sisteme dönülerek adalet ve demokrasi temelinde, hukukun üstünlüğüne dayalı güven ortamının yeniden tesis edilmesi, sınır güvenliği sağlanarak kaçak ve sığınmacı girişinin engellenmesi, ülkemizde bulunan kaçak ve sığınmacıların ülkelerine hızla geri gönderilmesi, Cumhuriyet ve laiklik karşıtı odaklarla, bütün bölücü fikir ve yapılarla mücadele önceliklerimiz olacaktır. Adalet, hukuk, ekonomi, eğitim, sağlık, tarım, doğa, çevre, uluslararası ilişkiler, milli güvenlik gibi ana konulardaki politikalarımız zaman içinde ayrıca açıklanacaktır.”

Adalet Partisi Genel Başkanı Twitter hesabında 

#Kurtuluşİttifakı şimdilik beş partiden oluşan ancak kısa sürede temas halinde olunan Atatürk çizgisindeki tüm partileri, sivil toplum örgütlerini ve kanaat önderlerini toplayarak büyümek üzere yola koyulan, geleceğin yegane teminatı olan bir siyasal Müdafaa-i Hukuk Hareketi’dir.

gönderisini paylaşarak ittifaka katılım çağrısı yaptı.

Adalet Partisi 2023 seçimlerinde Zafer Partisi ile Ata İttifakı kurmuş ve seçimde 100 bin oyu geçerek %0,2 oy oranı almıştı.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amerika'nın Suç Oranı En Yüksek 10 Eyaleti

Ankara 2024 Yerel Seçim Analizi

Tarihin En Ölümcül Günü